نقد و بررسی نقاشی “اینک انسان” / Ecce homo

نقاشی "اینک انسان" / Ecce homo

در این نقاشی که تصویری پرقدرت از لحظه تلاش برای تحقیر و محکومیت حضرت مسیح علیه السلام است پوتیوس پیلاطس، رهبر قدرتمند روم، کسی که باعث بروز آن سرنوشت برای حضرت مسیح شد، رو به جمعیت فریاد می زند: «اینک انسان» (یا به عبارت بهتر: انسان را بنگرید).

تابلو نقاشی اینک انسان که از پشت این واقعه را به نمایش می گذارد و آنتونیو سیزری آن را در سال ۱۸۷۱ به پایان رساند، جلوه ای تاثیرگذار از قضاوت عامه مردم را به تصویر می کشد. جلوه ای که اگرچه در جهانی انجیلی و گذشته ای دور رخ می دهد، ولی باز هم تکرار میشود .

با یک پرتره نگاری عظیم، هم از نظر ارتفاع و هم از نظر وسعت طرف هستیم. حدودا نیم قرن بعد، فیلمسازان هالیوودی برای ساخت فیلم های انجیلی خود از سبک کاری سیزری الهام گرفتند. این نقاشی نه چندان مشهور سیزری که هم اینک در موزه گالریا دل آرته مدرنا شهر فلورانس ایتالیا نگه داری می شود، بازمانده از عصری است که در آن نحوه ترسیم یک صحنه نقاشی به طور کامل مورد بازبینی مجدد قرار گرفت. نوعی حضور و نوگرایی شگفت آور در این تابلو نقاشی دیده می شود. سیزری که علاقه خاصی به خلق درام در کارهای خود داشت، در این نقاشی طوری کار کرده است که بیننده احساس می کند با یک عکس طرف است، عکسی که از یک صحنه در حال وقوع ثبت شده است. در زمان سیزری عکاسی اختراع شده و مورد توجه زیادی قرار گرفته بود، به همین دلیل قطعا این نقاش تحت تاثیر این هنر نوظهور قرار گرفته بوده است.نقاشی اینک انسان بدون تردید با نگاهی نو به سراغ یک مضمون آشنا می رود. بازآفرینی خیالی سیزری از این صحنه کیفیتی مستندگونه دارد. سیزری با شیوه ای که بعدا مورد الهام بسیاری از عکاسان و فیلمسازان قرار گرفت، چهره پیلاطس را در تاریکی و دور از چشم بیننده قرار داده است. در عمق صحنه، جمیعت عظیمی که فردیتشان چندان مشخص نیست ندای اعدام مسیح را سر داده اند. نقاش در عوض بر اندام ظاهری افرادی که در پس زمینه قرار دارند تمرکز می کند. نزدیکی آن ها به مخاطب باعث می شود که حالت های صورت آن ها مورد توجه قرار بگیرد و به این ترتیب، بیننده هم مانند یک شاهد زنده در دل این صحنه قرار بگیرد.

سیزری وقتی برای اولین بار اینک انسان را برای حکومت وقت ایتالیا نمایش داد، مورد تحسین فراوان قرار گرفت. دقت تاریخی و واقع گرایی مستندگونه اثر از جمله ویژگی هایی بودند که مورد توجه قرار گرفتند. به این ترتیب، سیزری موفق شد یکی از تماشایی ترین آثار از روز داوری مسیح را خلق کند.


نقد و بررسی نقاشی “اینک انسان” / Ecce homo
اثر: آنتونیو سیزری
۱۸۷۱ میلادی


5/5 (1 Review)
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on print
چاپ
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email
مطالب مرتبط :

ریشه‌های درخت

مثل بقیه مردم فرانسه در خانه حبس شده بودم برای همین تصمیم گرفتم کمی خانه را مرتب کنم. چند ماه قبل مجموعه کارت پستال‌هایی قدیمی مربوط به سال‌های ۱۹۰۰...

رپورتاژ آگهی :